X
تبلیغات
زولا

چند تا سوال در مورد آنتن دارم ممنون میشم جواب بدین. 1- امپدانس کابل آنتن رو چطوری محاسبه میکنند و وابسته به چه پارامترهایی هست؟ فرمولش چیه ؟ مثلا اینکه میگن امپدانس کابل هم محور کواکسیال 75 اهم هست چطوری حساب میشه؟ یعنی کابل آنتن در برابر همه فرکانسها (مثلا 100Mhz تا 10Ghz) به اندازه 75 اهم مقاومت داره و طول کابل هم تاثیر گذار نیست!!! یا اینکه این 75 اهم برای یک متر کابل و یک فرکانس مشخص گفته می شود. 2- امپدانس آنتنهایی که برای تلویزیون ساخته میشه باید خروجی 75 اهم داشته باشه ولی در مورد آنتنهای مایکرواستریپ با مولتی متر اتصال باز (اهم بینهایت) نشان میده.جریانش چیه؟! امپدانس خود آنتن چطوری محاسبه میشه؟ 3-آیا میشه چند تا آنتن مربوط به یک باند مثلا uhf رو بصورت موازی بست و با یه مدار مچینگ ،امپدانس خروجی را 75 اهم کرد تا گین آنتن تقویت بشه.

جواب سوال ها در ادامه مطلب.....

محمد صائب:

ج-1) در مبحث میدان و امواج امپدانسها با مفاهیم مختلفی تعریف می شود! سوال شما ناشی از اشتباه کردن دو مفهوم مختلف امپدانسی است ! اینکه روی کابل کواکس می نویسند 75 اهم به معنی امپدانس مشخصه (خط یا آنتن) است یعنی شعاع سیم هادی و شیلد به گونه ای طراحی شده اند که امپدانس مشخصه (Z0) آن 75 است این امپدانس به طول کابل یا فرکانس بستگی ندارد و فقط به شعاع هادی و شیلد وابسته استامپدانس دیگری که شاید مد نظر شما باشد و در طراحی بسیار مورد اهمیت است. امپدانس ورودی آنتن(امپدانس تشعشعی) یا امپدانس ورودی یک خط انتقال است که به فرکانس طراحی ، طول خط و امپدانس مشخصه خط وابسته است 

به واقع شما با تغییر فرکانس امپدانس ورودی را تغییر می دهید نه امپدانس مشخصه !
ج-2) بی خیال! شما کلا مباحث موج را زیر سوال بردی!!
 اگر درس مغناطیس را پاس کرده باشی اولین جلسه به شما می گویند که قوانین kvl و kcl در فرکانس ها بسیار بالا نقض می شه ! در واقع یک سیم که روی هوا ول شده و به هیچ جا وصل نیست دارای جریان و ولتاژ است ! 
علتش خیلی واضحه چون مدار در هوا کامل میشه ! خیلی مبتدیانه بگم :جریان (وقتی تششع می کنه از سطح می شه میدان ) داخل هوا می ره و از اون طریق بر می گرده به زمین این سوال شما مثل اینکه به یکی از دو صفحه خازن مولتی متر بزنی و بگی پس چرا مدار بازه!؟ امپدانسش کو؟ شما اگر فاصله همون دو صفحه خازن رو 180 درجه بکنی یک آنتن داری.

ج-3) هیچ کاری نشد نداره ! منتها این به معنی هویجوری بودن هم نیست ! سوال شما در عمل انجام می شه تحت عنوان آرایه کردن آنتن ها البته بیشتر برای افزایش directivity استفاده می شه تا گین . خودش دنیایی هست !

وقتی توی این سایت به مخابرات فقط در حد ابزار الکترونیک نگاه بشه، طبیعی که شما تفاوتی بین آنتن و یک پاره حلبی قائل نشید 

cpup4000:

وقتی طول موج کوچیک میشه کار کردن با عدوات هم سخت میشه
به فرض اگه دو آنتن رو سری یا موازی کنی دلیلی برای تقویت سیگنال اصلی نیست
چون طول موج کمه و ممکنه دو سیگنال زمانی که با هم جمع میشن همدیگه رو تضعیف کنن
این مباحث بر میگرده به طول خط انتقال که باید طوری انتخاب بشه که این اتفاق نیفته

Mosizaza:

معمولا امپدانس ورودی آنتن ها رو با توجه به استاندارد 50 اهم طراحی می کننن و که مهم تر از این تطبیقی که باید بین کابل کواکسیال با ورودی آنتن ایجاد شه (اگه این تطبیقه نباشه تمام سیگنالی که قراره از کابل به آنتن یا از آنتن به کابل ردو بدل شه از بین می ره) که این کار رو هم معمولا با تطبیق دهنده ی امپدانس ربع مربع (به عنوان خط انتقال) یا همون Lamda/4 صورت می دن که می تونی 50 یا 75 اهم رو به امپدانسی دلخواه آنتن تطبیق بدی .
معمولا برای اینکه در کابل های کواکسیال به امپدانس استاندارد برسی ، در طراحی کابل های Coax نسبت شعاع هادی داخلی Coax به شعاع اصلی کابل رو به 2.3 برسونی (البته با فرض ضریب دی الکتریک 1) ، البته به میدان داخلی ایجاد شده در داخل خود کابل هم که از نوع TEM هست هم بستگی داره 
البته نگران نباش مهندس های چینی و ژاپنی این کابل ها رو درست می کنند و ما ایران ها هیچ دخالتی در ساخت این کابل ها نداریم و به عنوان کشور 100% مصرف کننده ازشون به خوبی و خوشی استفاده می کنیم .

Dr.j:

توان تشعشع شده از آنتن از روابط پیچیده ای به دست میاد و قبلش باید توزیع جریان روی انتن رو به دست بیاری و بعدش میدان های 
الکتریکی و مغناطیسی رو به دست بیاری و با توجه به قضیه پویینتینگ توان تشعشع شده رو به دست بیاری .
بعد این توان و جریان پایه های آنتن رو بذاری تو فرمول p=ri^2
بعد بهش می گن مقاومت تشعشعی آنتتن و اصلا با اون تصور اولیه از مقاومت شباهت نداره.
بعضی انتن ها هم جریان و ولتاژ هم فاز ندارن و به همین خاطر بهش امپدانس میگن.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41030.0